Projekt Czech POINT umožnuje občanům získat výpisy
  • z Obchodního rejstříku,
  • ze Živnostenského rejstříku,
  • z Rejstříku trestů,
  • z bodového hodnocení osoby,
  • vidimace a legalizace
  • a další...
Zábrodí
Meteoradar

Chcete pravidelně dostávat e-mailem novinky na WWW stránkách? Zaregistrujte se!

Obecní úřad Zábrodí
Horní Rybníky 35
549 46 Horní Radechová

E-mail: urad@zabrodi.cz
ID dat. schránky: eijb5cc

Účet: 8320-551/0100

Úřední deska - novinky
Vyvěšeno: 11.4.2017
Vyvěšeno: 5.4.2017
Vyvěšeno: 30.3.2017
Vyvěšeno: 29.3.2017
Vyvěšeno: 24.3.2017
Současnost obce Tisk Email
Napsal webmaster, 20.08.2011 18:35, aktualizováno 03.01.2013 16:23

Současnost je počítána od sklonku roku 1989, kdy došlo ke změně společenského zřízení. Již 18. 12. 1989 proběhla ustavující schůze OF, na níž bylo schváleno programové prohlášení. Zúčastnilo se jí 150 občanů, z nichž 102 vstoupilo do OF. Do výboru byli zvoleni tito zástupci: Petr Kulda, Dr. Václav Dlauhoweský, Václav Jirásek, Ladislav Jirka, Josef Pásler a Jan Středa ml.

Se změnou zřízení došlo i ke změnám ve sdružování občanů. Ze zájmových organizací byly zachovány pouze SDH. Místní občané však nadále udržují tradice kulturních akcí – každoročně se pořádají dětské karnevaly, setkání důchodců, pomlázkové zábavy, oslavy Dne matek a Dne dětí, stavění máje, mikulášské nadílky, silvestrovské večery, plesy apod.

Ke zvelebování obce přispěly opravy osvětlení, komunikací, budovy OÚ, kabin na hřišti, výstavba tenisových kurtů, zřízení kontejnerů na domovní odpad a likvidace černých skládek v lese. Obec dbá i o historické památky, opraveno bylo sousoší sv. Trojice a socha sv. Jana Nepomuckého. K negativním stránkám vývoje patří uzavření obchodu v Horních Rybníkách a Kulturního domu v Zábrodí. V roce 2002 byla uzavřena MŠ, neboť končí pronájem budovy a klesá počet dětí a končí desetiletá lhůta pro užívání, než bude budova vrácena původním majitelům.

Pracovní příležitosti v obci zajišťuje obchodní družstvo Impro, gumovýroba LIGO, společnost AG Horní Rybníky – velkovýkrmna a odchovna prasat, TF PRESS s.r.o. - zpracování gumy. Působí zde i několik soukromníků: čtyři truhlárny, dvě kovovýroby, soukromí zemědělci. Většina obyvatel dojíždí za prací do Červeného Kostelce a Náchoda.

Obecní úřad se stará o rozvoj a provoz obce: v roce 2004 byly zahájeny první stavby rodinných domků na sedmnácti stavebních parcelách postupně vzniká sedmnáct rodinných domů – poslední dva se dokončují v roce 2012 a 2013.

Oba hasičské sbory v obci opět aktivně pracují, pomáhají obci při různých akcích. V Horních Rybníkách se věnují dětem, se kterými se zúčastňují soutěží v požárním sportu

Běžnou záležitostí je připojení na INTERNET – v obci je od roku 2005 hned několik poskytovatelů bezdrátového internetového připojení. V letech 2009 až 2012 se postupně opravují a rekonstruují chodníky v Horních Rybníkách i v Zábrodí. Hřiště na Končinách je trvale zdokonalováno a pečlivě udržovano. Fotbalisté Sokola Zábrodí, mají aktivní mužstvo žáků i mužů. Tenisový kurt s tréninkovou zdí je pravidelně využíván. Občané se při akcích jako jsou "čarodějnice" nebo "dětský den" mohou sejít u dřevěného altánu nově postaveném na hřišti. Na konci roku 2012 byl zpět zakoupen původní objekt mateřské školy a je rozhodnuto vybudování mateřské školky.

©2011 OÚ Zábrodí,  provozováno na redakčním systému Joomla!,  informace o WWW stránkáchmapa webu
XHTML validní
CSS validní